Miest overcomes rain, cold for big CRA wins

First-year Expert rider and defending Novice champion Justin Miest took home the lion’s share of points available during the Central Roadracing Association’s opening round of the 2019 season at Brainerd International Raceway.  

Nielsen Racing had Miest on a bike in nearly every class, from Featherweight to Unlimited. With frigid temps and pouring rain keeping many racers away for the weekend, Miest took advantage, finishing first in several races. He’s already looking like a contender for the 2019 championship and he’ll look to continue this momentum into Round 2.

CRA’s Justin Miest

Aside from Miest, we saw other racers with impressive starts to the season as well. Justin Ebnet was in control of the Middleweight Expert class and made it look easy, scoring a victory in every Middleweight race. Second-year Novice Brady Fors also had a great weekend, scoring first place finishes in several races.

On behalf of the CRA Board of Directors and the entire CRA, thank you to the volunteers for their efforts and sacrifice to make sure the track was open and the racers were safe. A few degrees from freezing and blowing rain didn’t stop them from doing their jobs exceptionally well and their dedication did not gone unnoticed. We are so grateful as a club to have people like you especially during race weekends like this!

CRA’s second round of racing is June 14-16 when it hosts riders from the Championship Cup Series in Texas on BIR’s historic 3.1-mile Donnybrooke Road Course. Please visit cra-mn.com for more details.

Results:

Unlimited SS Expert – Race

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Jake Schmotter (Yam YZF-R1)

3 Mark Dargis (Kaw ZX-10R)

4 William Vossberg (Kaw ZX-10R)

 

Unlimited SB Expert – Race

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Kyle Franz (Duc 899 Panigale)

3 Mark Dargis (Kaw ZX-10R)

 

Unlimited GP Expert – Race

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Mark Dargis (Kaw ZX-10R)

3 Kyle Franz (Yam FZ-07R)

 

Middleweight SS Expert – Race

1 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

2 Adam Bastien (Yam YZF-R6)

3 Scott Masterton (Yam YZF-R6)

4 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

5 Justin Miest (Yam YZF-R6)

6 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

 

Middleweight SS Novice – Race

1 Matthew Warnert (Yam YZF-R6)

2 Trevor Gumm (Yam YZF-R6)

3 Austin Isfeld (Yam YZF-R6)

4 Brandon Pierce (Kaw ZX-6R)

5 Joseph Fry (Yam YZF-R6)

 

Middleweight SB Expert – Race

1 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

2 Adam Bastien (Yam YZF-R6)

3 Justin Miest (Yam YZF-R6)

4 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

5 Si Klien (Yam YZF-R6)

6 Kyle Franz (Duc 899 Panigale)

 

Middleweight SB Novice – Race

1 Matthew Warnert (Yam YZF-R6)

2 Austin Isfeld (Yam YZF-R6)

3 Brandon Pierce (Kaw ZX-6R)

4 Joseph Fry (Yam YZF-R6)

 

Middleweight GP Expert – Race

1 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

2 Josh Harein (Yam YZF-R6)

3 Justin Miest (Yam YZF-R6)

4 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

5 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

6 Si Klien (Yam YZF-R6)

 

Middleweight GP Novice – Race

1 Matthew Warnert (Yam YZF-R6)

2 Austin Isfeld (Yam YZF-R6)

3 Brandon Pierce (Kaw ZX-6R)

4 Joseph Fry (Yam YZF-R6)

5 Leisha Olson

 

Lightweight SS Novice – Race

1 Zack Johnson (Suz SV650)

2 Jeffrey Quam (Suz SV650)

 

Lightweight SS Expert – Race

1 Jesse Vanderweide (Suz SV650)

2 Nathan Jessup (Suz SV650)

3 Anthony Marcinek (Suz SV650)

4 Justin Miest (Yam YZF-R3)

5 Dave Juntunen (Suz SV650)

 

Lightweight SB Expert – Race

1 Nathan Jessup (Suz SV650)

2 Kyle Franz (Yam FZ-07R)

3 Jack Barton (Krä HKR-Evo2)

4 Justin Miest (Yam YZF-R3)

5 Dave Juntunen (Suz GSXR 600)

6 Jeff Franz (Yam FZ07)

 

Lightweight SB Novice – Race

1 Zack Johnson (Suz SV650)

2 Mitchell Donahue (Suz SV650)

 

Lightweight GP Expert – Race

1 Nathan Jessup (Suz SV650)

2 Dave Juntunen (Suz SV650)

3 Kyle Franz (Duc 899 Panigale)

4 Jack Barton (Krä HKR-Evo2)

5 Justin Miest (Yam YZF-R3)

6 Jeff Franz (Yam FZ07)

 

Lightweight GP Novice – Race

 

Formula 40 – F1 – Race

1 Dave Juntunen (Suz SV650)

2 Jeff Franz (Yam FZ07)

3 David Hanson (Yam FZ07)

 

Formula 40 – F2 – Race

1 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

2 Mark Dargis (Kaw ZX-10R)

3 Michael McMerty (Yam YZF-R6)

 

Michelin Cup GP3 Expert – Race

1 Josh Harein (Yam YZF-R6)

2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

3 Scott Masterton (Yam YZF-R6)

4 Justin Miest (Yam YZF-R6)

 

Michelin Cup GP4 Expert – Race

1 Adam Bastien (Yam YZF-R6)

2 William Vossberg (Kaw ZX-10R)

3 Mark Dargis (Kaw ZX-10R)

 

Michelin Cup GP3 Novice – Race

1 Matthew Warnert (Yam YZF-R6)

 

Featherweight SB Expert – Race

1 Justin Miest (Yam YZF-R3)

2 Dave Juntunen (Suz SV650)

3 Brian Hebeisen (Yam YZF-R3)

4 William Miller (Yam YZF-R3)

 

Featherweight SB Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

2 Dane Fickel (Yam YZF-R3)

3 Harlan Bullard (Yam YZF-R3)

4 Colin McMerty (Yam YZF-R3)

5 Max Bullard (Yam YZF-R3)

 

Heavyweight SB Novice – Race

1 Matthew Warnert (Yam YZF-R6)

 

Heavyweight SB Expert – Race

1 Josh Harein (Yam YZF-R6)

2 Justin Miest (Yam YZF-R6)

3 Kyle Franz (Duc 899 Panigale)

4 Mark Dargis (Yam YZF-R6)

 

90s Cup Expert – Race

1 Adam Harrison (Hon CBR600F3)

2 Sean Stettnichs (Yam YZF-R6)

3 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

 

90s Cup Novice – Race

1 Mitchell Donahue (Suz SV650)

 

250GP Superbike Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

 

250GP Superbike Expert – Race

1 Jack Barton (Krä HKR-Evo2)

 

Michelin Cup GP2 Expert – Race

1 Brian Rogers (Suz SV650)

2 Jesse Vanderweide (Suz SV650)

3 Nathan Jessup (Suz SV650)

4 Anthony Marcinek (Suz SV650)

 

Michelin Cup GP1 Expert – Race

1 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

 

Michelin Cup GP3 Expert – Race

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

 

Michelin Cup GP0 Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

2 Max Bullard (Yam YZF-R3)

3 Harlan Bullard (Yam YZF-R3)

 

Michelin Cup GP0 Expert – Race

1 David Juntunen (Suz SV650)

2 William Miller (Yam YZF-R3)

3 Jonathan Myers (Kaw 250R)

 

Michelin Cup GP2 Novice – Race

1 Mitchell Donahue (Suz SV650)

 

Ultralight Cup Expert – Race

1 Dave Juntunen (Suz SV650)

2 Justin Miest (Yam YZF-R3)

3 William Miller (Yam YZF-R3)

4 Billy Lohmiller (Kaw Ninja 300)

 

Supertwins Expert – Race

1 Nathan Jessup (Suz SV650)

2 Dave Juntunen (Suz SV650)

3 Kyle Franz (Yam FZ07)

4 Jeff Franz (Yam FZ07)

 

Supertwins Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

2 Mitchell Donahue (Suz SV650)

 

Sportsman Middleweight Expert – Race

1 Justin Miest (Yam YZF-R6)

2 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

 

Sportsman Lightweight Expert – Race

1 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

 

Ultralight Cup Expert – Race

1 Dave Juntunen (Suz SV650)

2 Justin Miest (Yam YZF-R3)

3 William Miller (Yam YZF-R3)

4 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

5 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

 

Ultralight Cup Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

 

Featherweight SS Expert – Race

1 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

2 Dave Juntunen (Suz SV650)

3 William Miller (Yam YZF-R3)

4 Justin Miest (Yam YZF-R3)

5 Jonathan Myers (Yam YZF-R3)

 

Featherweight SS Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

2 Dane Fickel (Yam YZF-R3)

3 Karyna Veisberg (Yam R3)

4 Lee Stuessi (Yam YZF-R3)

5 Harlan Bullard (Yam YZF-R3)

 

Heavyweight SS Expert – Race

1 Jordan Imrie (Yam YZF-R6)

2 Justin Miest (Yam YZF-R6)

3 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

4 Dillon Baumeister (Yam YZF-R6)

 

90s Cup Expert – Race

1 Sean Stettnichs (Yam YZF-R6)

2 Adam Harrison (Hon CBR600F3)

3 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

 

Heavyweight SS Novice – Race

1 Brandon Pierce (Kaw ZX-6R)

2 Austin Isfeld (Yam YZF-R6)

3 Joseph Fry (Yam YZF-R6)

 

250GP Expert – Race

1 Jack Barton (Krä HKR-Evo2)

 

Heavyweight GP Expert – Race

1 Josh Harein (Yam YZF-R6)

2 Justin Miest (Yam YZF-R6)

3 Kyle Franz (Duc 899 Panigale)

4 Mark Dargis (Yam YZF-R6)

 

90s Cup Expert – Race

1 Adam Harrison (Hon CBR600F3)

2 Sean Stettnichs (Yam YZF-R6)

3 Leif Nadeau (Yam YZF-R6)

 

90s Cup Novice – Race

1 Mitchell Donahue (Suz SV650)

 

250GP Grand Prix Expert – Race

1 Jack Barton (Krä HKR-Evo2)

2 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

 

Featherweight GP Expert – Race

1 Dave Juntunen (Suz SV650)

2 Justin Miest (Yam YZF-R3)

3 William Miller (Yam YZF-R3)

4 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

 

Featherweight GP Novice – Race

1 Dane Fickel (Yam YZF-R3)

2 Harlan Bullard (Yam YZF-R3)

3 Max Bullard (Yam YZF-R3)

4 Brady Fors (Yam YZF-R3)

 

Ultralight Cup Expert – Race

1 Dave Juntunen (Suz SV650)

2 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

3 William Miller (Yam YZF-R3)

4 Justin Miest (Yam YZF-R3)

 

Ultralight Cup Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

 

New Rider Race – Race

1 Ryan Proulx

2 Mark Vandal

3 Steve Yang

4 Keith Leishman

5 Chue Yang

6 Dane Fickel

 

Trophy Dash GP2 Novice – Race

1 Zack Johnson (Suz SV650)

 

Trophy Dash GP2 Expert – Race

1 Jesse Vanderweide (Suz SV650)

2 Brian Rogers (Suz SV650)

3 Anthony Marcinek (Suz SV650)

4 Nathan Jessup (Suz SV650)

5 Jeff Franz (Yam FZ07)

 

Trophy Dash GP0 Expert – Race

1 Dave Juntunen (KTM 390)

2 Justin Miest (Yam YZF-R3)

3 Jonathan Myers (Kaw 250R)

 

Trophy Dash GP0 Novice – Race

1 Brady Fors (Yam YZF-R3)

2 David Schaenzer (Kaw Ninja 300)

3 Harlan Bullard (Yam YZF-R3)

4 Max Bullard (Yam YZF-R3)

 

Trophy Dash GP1 Expert – Race

1 Billy Lachmiller (Kaw Ninja 300)

 

Trophy Dash GP3 Expert – Race

1 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)

2 Josh Harein (Yam YZF-R6)

3 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)

 

Trophy Dash GP4 Expert – Race

1 Adam Bastien (Yam YZF-R6)

2 William Vossberg (Kaw ZX-10R)